Monthly Archives: grudzień 2009

Logowanie wybranych pakietów w log4j z poziomu aplikacji

Gdy piszemy aplikację, która korzysta ze sprawdzonych bibliotek, które do logowania wykorzystują log4j’a, możemy chcieć odpuścić sobie logowanie informacji z klas znajdujących się w wybranych pakietach tychże bibliotek. Poniższy kod przedstawia klasę filtru, który pozwala włączyć lub wyłączyć logowanie informacji z wybranego pakietu i całej jego podrzędnej struktury.

Konfiguracja log4j z poziomu aplikacji

Poniżej zamieszczam kod konfigurujący bibliotekę log4j, który po zamieszczeniu w naszej aplikacji spowoduje, że nie będziemy już potrzebowali pliku konfiguracyjnego log4j.configuration, czy też log4j.xml. Dodatkową korzyścią jest fakt, że po niewielkich zmianach będziemy mogli z poziomu naszej aplikacji dostosowywać na bieżąco mechanizm logowania do aktualnych potrzeb, np: rozszerzając lub zawężając zakres logowanych informacji, czy też dodając nowe lub usuwając aktualnie niepotrzebne appender’y.

Dekompilacja plików .class

Dobry dekompilator, to narzędzie, które docenia zapewne każdy programista, nie tylko Javy. Ważnym tu jednak jest nacisk na słowo kluczowe „dobry”.

Mechanizm obsługi wtyczek w aplikacjach pisanych w Javie

Services (ang. usługi) jest to mechanizm wbudowany w środowisko Java, umożliwiający tworzenie aplikacji rozszerzalnych o dodatkowe funkcje dostarczane za pomocą plug-in’ów, zwanych też wtyczkami.

Zanim przejdę do przykładowej implementacji, pozwolę sobie odnieść się do oryginalnego dokumentu, w którym omawiany jest mechanizm działania services, a który możemy znaleźć na stronach Sun’a.