Monthly Archives: Listopad 2009

Wczytywanie zawartości pliku MANIFEST.MF z poziomu Ant’a

Zdarza się czasem, że przydałoby się wyciągnąć z jar’a jakiejś biblioteki informacje na przykład o numerze jej wersji lub jej dostawcy. O ile dostanie się do pliku manifestu (/META-INF/MANIFEST.MF) z poziomu Javy nie powinno stanowić problemu, to wyciągnięcie jakichkolwiek informacji z poziomu Ant’a nie wydaje się już takie oczywiste.

WordPress, bezpieczny start

      Brak komentarzy do WordPress, bezpieczny start

Gdy ostatecznie zdecydowałem, że to WP będzie platformą, na bazie której zbuduję swoją stronę, wpadło mi do głowy, że poza funkcjonalnością CMS’a, równie ważne jest też jego bezpieczeństwo. Zrobiłem zatem małe rozpoznanie w tym temacie, a wnioski do jakich doszedłem postaram się streścić poniżej. Jednak, aby nie była to czcza… Read more »

How To: Zaufany certyfikat SSL za darmo

      5 komentarzy do How To: Zaufany certyfikat SSL za darmo

SSL, jak zapewne wiecie (a jeśli nie wiecie, to zapraszam na Google), służy do zabezpieczenia strony internetowej przed podsłuchiwaniem przesyłanych poprzez nią danych, jak również umożliwia ochronę przed oszustami próbującymi podszyć się pod nasz serwis, pod warunkiem, że nasi odwiedzający wiedzą, że strona nasza zabezpieczona jest certyfikatem i za każdym… Read more »

Zamykanie okien poprzez wciśnięcie przycisku Escape

Zdarzyło się kilka razy, że potrzebowałem takiej właśnie funkcjonalności. Niestety, nie znalazłem nigdzie żadnego sensownego gotowca, więc ostatecznie sam napisałem taką oto prostą klasę narzędziową. Jest ona zależna od biblioteki commons-lang, jednak przy odrobinie chęci można się tejże zależności bez problemu pozbyć.

Obfuskacja kodu, czyli jak utrudnić życie cracker’om

Obfuskacja, jak możemy przeczytać na Wikipedii, to „technika przekształcania programów, która zachowuje ich semantykę, ale znacząco utrudnia zrozumienie.”. Polega ona na takim przetworzeniu kodu lub binariów aplikacji, aby uzyskany po dekompilacji kod był jak najbardziej nieczytelny dla osoby przeprowadzającej analizę działania programu z wykorzystaniem tak zwanej Inżynierii wstecznej.

PMD, czyli Programming Mistake Detector…

      Brak komentarzy do PMD, czyli Programming Mistake Detector…

Programming Mistake Detector jest jednym z wielu proponowanych rozwinięć skrótu PMD, ale według mnie właśnie to rozwinięcie najdokładniej opisuje przeznaczenie opisywanej biblioteki. PMD jest narzędziem, którego zadaniem jest znajdowanie w kodzie źródłowym potencjalnych błędów, takich jak puste bloki try/catch/finally, niewykorzystywane fragmenty kodu, nieoptymalne wykorzystanie klas String i StringBuffer, niepotrzebne użycie… Read more »